وزارت خارجه دولت باکو:

 از ابتکار ایران برای حل مسئله قره‌باغ استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه دولت باکو گفت که كشورش از ابتکار ایران برای حل مسئله قره‌باغ كوهستانی استقبال می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از ترندنیوز، «الخان پالوخ‌اف» گفت كه ایران به‌عنوان کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان دارای مکانیسم‌هایی برای تأثیر مثبت بر حل و فصل زودهنگام مناقشه بین این دو كشور درباره قره‌باغ کوهستانی است.

وی افزود: «لازم به ذکر است که ایران کشوری است که در روند مذاکرات حل و فصل این مناقشه شرکت و از تمامیت ارضی آذربایجان حمایت کرده است.»

بنا بر این گزارش، «منوچهر متکی»، وزیر خارجه ایران پیش از این گفته بود كه تهران برگزاری دیداری سه جانبه بین وزرای خارجه آذربایجان، ارمنستان و ایران را پیشنهاد می‌كند.

متکی در کنفرانسی مطبوعاتی گفته بود: «ایران برای میانجی‌گری بین ارمنستان و آذربایجان در رابطه با حل مناقشه قره‌باغ کوهستانی پیشنهادی ارائه کرده است و در این رابطه قصد برگزاری نشست سه جانبه وزرای خارجه در تهران را دارد.»

به گفته متکی، آذربایجان به این پیشنهاد پاسخ مثبت داده و تهران منتظر پاسخ ارمنستان به این پیشنهاد است. وی تاکید کرد كه ایران تمام تلاش خود را برای حل این مناقشه انجام خواهد داد.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت كه مناقشه قره‌باغ کوهستانی می‌تواند از طریق مذاکرات صلح‌آمیز حل شود.

مناقشه میان ‌ارمنستان و آذربایجان در سال ۱۹۸۸ میلادی به‌علت ادعای ارضی ارمنستان به خاک آذربایجان آغاز شد. در پی حملات ارمنستان به آذربایجان از سال ۱۹۹۳ میلادی ۲۰ درصد از سرزمین‌های متعلق به آذربایجان، یعنی قره‌باغ کوهستانی همراه با هفت شهر و ناحیه دیگر اطراف آن همچنان تحت اشغال ارتش ارمنستان است و تاكنون به چهار قطعنامه صادر شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد آزادی اراضی اشغالی آذربایجان نیز عمل نشده است.