سخنان پرشور امام علی رحمان در جشن جهانی نوروز

جشن جهانی نوروز با حضور سران 5 کشور ایران - تاجیکستان - عراق - افغانستان و ترکمنستان امروز در مجموعه سعد آباد تهران و فردا در شیراز برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، 150 خبرنگار ، تصویربردار و عکاس برای پوشش جشن جهانی نوروز حضور دارند.

این اجلاس از برخی از شبکه‌ها از جمله شبکه پرس تی.وی، العالم، شبکه خبر، شبکه سحر و ... به صورت مستقیم پخش  شد.


در جشن جهانی نوروز که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران در اسفند سال گذشته در سازمان ملل به عنوان یک روز ملی به ثبت رسیده است علاوه بر روسای جمهور چهار کشور تاجیکستان ، افغانستان عراق و ترکمنستان، معاون نخست وزیر ترکیه ، وزیر امورخارجه دولت باکو و شماری از سفرای کشورهای خارجی  و نمایندگان سازمان یونسکو و اکو نیز حضور دارند.

همچنین در این مراسم از تمبر یادبود جشن جهانی نوروز رونمایی  شد.

امام علی رحمان : تخت جمشید خاستگاه نوروز است و امیدوارم سال

 آینده نیز این مراسم به میزبانی ایران در تخت جمشید برگزار گردد.

 

متن کامل سخنان امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان : 

 جای خوشحالی دارد در زمانی كه خطرهای جدیدی متوجه كشورهای ما است نوروز جهانی شد و این یك پیروزی بزرگ است كه باید آن را جشن گرفت. 

 امروز برای من جای سعادتمندی است كه سروران و مقامات كشورهای دوست در سرزمین تمدن ساز ایران دور هم جمع شده اند.

امامعلی رحمان،افزود: نوروز مقدس است و سابقه شش هزار ساله دارد.

رییس جمهور تاجیكستان با بیان این كه نوروز پیام وحدت، پاكی، صداقت و زیبایی در خود دارد،اظهار داشت: نوروز آغازگر زندگی تازه است. رودكی كه به پدر فارسی زبانان مشهور است در وصف این جشن شعرهای بسیاری سروده است.

وی افزود: تا صد سال گذشته برگزاری نوروز در تاجیكستان ممنوع بود اما با تلاش فرزندان كشور تاجیكستان نوروز به جشن ملی تبدیل شد و امروز به عنوان میراث اجداد ما گرامی داشته می‌شود.

رییس جمهوری تاجیكستان در ادامه با بیان این كه نوروز در اسلام هم پذیرفته شده است،خاطر نشان كرد: در برخی از كشورهای عربی نیز نوروز از جشن‌های مردم محسوب می‌شود و این جشن نه تنها آغاز سال خورشیدی بلكه آغاز سال خوب مالی نیز بوده است.

امامعلی رحمان با اشاره به چگونگی برگزاری جشن نوروز در كشور تاجیكستان بیان داشت: در كشور ما سمنو رمز بهار زندگی و رزق و روزی است، همچنین هنگام رسیدن این جشن مردم تاجیك سفره هفت سین خود را می‌آرایند و به دیدار یكدیگر می‌روند.

وی ادامه داد: در كشور ما نوروز جشن وحدت و پاكیزه كردن قلب‌ها از كینه و عداوت نیز محسوب می‌شود. مردم ما در ایام نوروز كینه را از خود دور كرده و به نیازمندان كمك می‌كنند.

امامعلی رحمان با تاكید بر تقویت تحقیقات نوروز شناسی،اذعان كرد:
دانشمندان ما در تحقیقات نوروز شناسی خود به دستاوردهای خوبی رسیده اند كه پیشنهاد می‌كنم دانشمندان همه كشورهای برگزاركننده این جشن در این زمینه تحقیق كنند تا ثمرات خوبی به دست آید.

رییس جمهوری تاجیكستان در پایان سخنان خود با بیان اینكه زادگاه نوروز تخت جمشید بوده و این جشن با جمشید پیوسته است ،پیشنهاد كرد كه همه كشورها نوروز آینده را در زادگاه این جشن یعنی تخت جمشید جشن بگیرند.

متن سخنان حامد کرزای ، رئیس جمهور افغانستان:

امیدوارم جشن نوروز را در دیگر کشورهای همسایه هم برگزار کنیم تا با توجه به فرهنگ و سنت نوروز؛ مودت و دوستی کشورهای منطقه افزایش یابد

رئیس جمهور افغانستان گفت: افتخار دارم امروز در مراسمی شرکت می کنم که در سراسر کشورهای ما مراسمی بین یک خانواده و یک مردم است. 

‌حامد کرزی در مراسم جشن جهانی نوروز در مجموعه حافظیه افزود: جشن نوروز و سال نو در همه کشورهای صاحب سنت نوروز با همه احساسات و با مسرت و زیبایی برگزار می شود.
 
وی اضافه کرد: امیدوارم کشورهای ما همچون این روزهای بهاری برای همیشه در صلح و آرامش به سر ببرند.
 
رئیس جمهور افغانستان با بیان این که جشن نوروز با هفت سین آغاز می شود گفت: جشن نوروز جشن بیرون رفتن، نهال نشاندن، خوشحالی کردن، جمع شدن دوستان با یکدیگر و یکدیگر را میهمان کردن است.

کرزی با تشکر از میهمان نوازی و ابتکار ایران در برگزاری جشن جهانی نوروز ابراز امیدواری کرد؛کشورهای که جشن نوروز را برگزار می کنند همواره در خوشی، آرامش، ترقی و سعادت زندگی کنند.

رئیس جمهور افغانستان در ادامه سخنان خود در مراسم جشن جهانی نوروز، برگزاری سالانه این جشن جهانی را در دیگر کشورهای همسایه خواستار شد و گفت: امیدوارم جشن نوروز را در دیگر کشورهای همسایه هم برگزار کنیم تا با توجه به فرهنگ و سنت نوروز؛ مودت و دوستی کشورهای منطقه افزایش یابد.

تأسیس دبیرخانه دائمی مراسم جشن جهانی نوروز در ایران

شرکت کنندگان در جشن جهانی نوروز در تهران در بیانیه ای از اقدامات سازمان ملل متحد، سازمان یونسکو و اکو در تصویب اسنادی مبنی بر گرامیداشت نوروز و اشاعه فرهنگ آن قدردانی کردند.
 
وزیر امور خارجه در مراسم جشن جهانی نوروز با اشاره به بندهایی از این بیانیه گفت: روسا و هیئت های شرکت کننده در مراسم جشن جهانی نوروز، با تاسیس دبیرخانه نوروز در ایران موافقت کردند.
 
متکی افزود: میزبانی دومین جشن جهانی نوروز هم با مشورت هایی که امروز می شود، اعلام خواهد شد.

وزیر امور خارجه گفت: در این بیانیه از نوروز به عنوان روحیه صلح، برادری، محبت و عدالت برای میلیون ها انسان در جهان یاد شده است.

رونمایی از تمبر یاد بود جشن جهانی نوروز

تمبر یادبود جشن جهانی نوروز رونمایی شد.

 در مراسم جشن جهانی نوروز، تمبر یادبود این جشن با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران و حامد کرزای، امام علی رحمان، جلال طالبانی و قربان قلی بردی محمد اف همتایان، افغانی، تاجیکی، عراقی و ترکمنستانی وی رونمایی و مهر و امضا شد.

همچنین هیئت های نمایندگی ترکیه و د.لت باکو و سفرای کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، لبنان و نمایندگان سازمان اکو و یونسکو این تمبر را امضاء کردند.
 
در پایان مراسم رونمایی از این تمبر، روسای جمهور پنج کشور و هیئت های نمایندگی کشورهای یاد شده عکس یادگاری گرفتند.