هشدار ارمنستان به دولت باکو

 

خبرگزاری آران / سرویس آذربایجان : سخنگوی رئیس جمهوری ارمنستان هشدار داد در صورت عملی شدن تهدیدات آذربایجان در خصوص استفاده از توان نظامی برای حل مناقشه قره باغ، ایروان نیز استقلال جمهوری قره باغ كوهستانی را به رسمیت خواهد شناخت.
ارمنستان دوشنبه تهدید کرد اگر آذربایجان در منطقه قره باغ اقدام نظامی کند، این منطقه را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت خواهد شناخت.
سامول فرمانیان سخنگوی ریاست جمهوری ارمنستان گفت: ایروان مدت طولانی قره باغ را فقط به این علت به عنوان کشور مستقل به رسمیت نشناخت که مبادا به مانعی در روند مذاکرات صلح تبدیل شود.
وی افزود اگر مذاکرات صلح به شکست بینجامد و اقدامات نظامی آغاز شود هیچ چیز مانع از آن نخواهد شد که ارمنستان استقلال قره باغ را به رسمیت بشناسد.
تنشها درباره منطقه قره باغ پس از آن آغاز شد که ارمنستان و ترکیه متحد نزدیک آذربایجان
قراردادی تاریخی برای برقراری روابط دیپلماتیک و بازگشایی مرز خود امضا کردند.
خبرگزاری آذربایجان شنبه به نقل از الهام علیف رئیس جمهور این کشور گفت باکو حق دارد
در صورتی که مذاکرات صلح به شکست بینجامد، قره باغ را با زور بازپس گیرد.
میانجی‌های بین المللی در بیانیه‌ای پس از مذاکرات اعلام کردند پیشرفتهایی صورت گرفته اما برخی مسائل هنوز حل نشده است.
نیروهای قومی ارمنستان با حمایت ایروان در دهه 1990 کنترل منطقه قره باغ و هفت بخش اطراف آن را از آذربایجان به دست گرفتند.
نیروهای ارمنستان و آذربایجان در دو طرف خط آتش بس بین در منطقه قره باغ مستقر هستند و اغلب در فاصله نزدیک با هم درگیر می ‌شوند و تیراندازی رایج است.
به گزارش خبرگزاری ترندنیوز، رسانه‌های آذربایجان دوشنبه گزارش دادند یک غیرنظامی آذربایجانی به ضرب گلوله نیروهای ارمنستان در مرز قره باغ کشته شده است اما نیروهای طرف مقابل، چنین گزارشهایی را تکذیب می‌کنند.