احضار سفرای چهار کشور ساحلی دریای مازندران

و عقب نشینی آنان از مواضع خویشمتن خبر از خبرگزاری ایراس:

ایران با احضار سفرای چهار کشور حوزه خزر، به طور رسمی به نشست روز پنجشنبه نمایندگان این کشور‌ها در شهر «اکتائو» قزاقستان اعتراض کرد. نشست سران روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان روز پنجشنبه در شهر «اکتائو» قزاقستان برگزار شد.

 ایران پیش‌تر به طور شفاهی به برگزاری این نشست اعتراض کرده و آن را برخلاف موافقتنامه‌های پیشین میان این کشورها دانسته بود. به گزارش خبرگزاری‌ها، ایران امروز شنبه با احضار سفرای این کشور‌ها مراتب اعتراض خود به برگزاری این نشست بدون حضور نماینده تهران را به اطلاع آنها رساند.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران نیز با ارسال نامه‌ای به رهبران این چهار کشور اعلام کرد که برگزاری نشست‌های چهارجانبه تحت عناوین رسمی، غیررسمی، مشورتی و... موجب «غیر خشنودی، سوءتفاهم‌های جبران‌ناپذیر و اقدامات یک‌جانبه» خواهد شد. وی در این نامه ابراز امیدواری کرده که درایت رهبران قزاقستان، مانع آغاز نشست‌هایی که مستلزم اتفاق آراء است، شود. برگزاری نشست «اکتائو» به پیشنهاد نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان بوده است. آقای متکی همچنین در گفتگوی تلفنی با وزرای خارجه روسیه، قزاقستان و آذربایجان، آنها را در جریان نارضایتی تهران از برگزاری این نشست قرار داده است. این در حالی است که روسای ‌جمهوری روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان اعلام کرده‌اند که مسئله‌ دریای خزر را بدون حضور ایران بررسی نکرده‌اند.

عقب نشینی مقامات چهار کشور ساحلی دریای مازندران :

به دنبال اعتراض ایران، سران چهار کشور حاشیه خزر اعلام کردند موضوع دریای خزر در این اجلاس بررسی نخواهد شد. به گزارش فارس در آلماتی، روسای جمهوری روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان در حالی اجلاس چهارجانبه خود در شهر بندری آکتائو قزاقستان را آغاز کردند که اعلام کرده اند قصد بررسی مساله دریای خزر را در این اجلاس ندارند.

1- «دیمیتری مدودوف» رئیس جمهور روسیه  در این خصوص گفت : بررسی موضوعات مربوط به دریای خزر نیاز به حضور کلیه کشورهای حاشیه این دریا دارد تا موقعیت برای جامه عمل پوشاندن به توافقات اجلاس تهران و برگزاری اجلاس جدیدی که در باکو باید برگزار شود، ایجاد شود. وی با استقبال از پیشنهاد برگزاری اجلاس کشورهای حاشیه خزر در باکو خاطرنشان کرد پنج کشور ساحلی باید در خصوص مشخصات پایه آن به توافق برسند.

2- «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان با تاکید بر این نکته که موضوع خزر در دستور کار مذاکرات آکتائو قرار ندارد، گفت؛ آخرین بار ما این مساله را در تهران بررسی کردیم و تصمیم بر این شد که بار دیگر در باکو دیدار کنیم، امیدواریم با شرکت طرف ایرانی همه به زودی جمع شویم و این مسائل را که برای همه ما اهمیت ویژه یی دارد، بررسی کنیم.

3- «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز با حمایت از مواضع همتایان روس و قزاق خود اعلام کرد؛ مسائل دریای خزر بهتر است در ترکیب پنج گانه یعنی با حضور ایران بررسی شود اما ما مسائل دیگری نیز داریم که ماهیت منطقه یی دارند و ما قصد داریم امروز آنها را بررسی کنیم.

4- «الهام علی اف»رئیس جمهور آذربایجان نیز با ابراز اطمینان از اینکه تصمیمات اجلاس تهران و اجرای آنها منجر به حل موضوع دریای خزر در قالب دوستی و حسن همجواری شود، ابراز امیدواری کرد اجلاس آتی سران در باکو مانند اجلاس تهران گامی به جلو باشد.