یک بام و دو هوا در سیاست خارجی ترکیه !!

در چند روز گذشته اعلام امضاء توافقنامه ای میان مقامات ارمنستان و ترکیه درباره برقراری رابطه دیپلماتیک و گشایش مرز میان دو کشور ( که سال هاست  از سوی ترکیه بسته نگه داشته می شود ) در مطبوعات و محافل بین المللی انعکاس وسیعی یافته است.

چند نکته در این زمینه جالب توجه است :

۱) رییس جمهور ارمنستان اعلام نموده است  که ارمنستان حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با ترکیه رابطه برقرار کند .درواقع اگرچه ارمنستان خواستار شناسایی رسمی و محکومیت نژادکشی ارمنیان توسط ترکیه عثمانی در سال ۱۹۱۵ از سوی دولت کنونی ترکیه می باشد  اما این مسئله را پیش شرط برقراری رابطه با ترکیه نمی داند .

۲) مقامات ترکیه از جمله " رجب طیب اردوغان " - نخست وزیر آن کشور - بارها اعلام نموده اند که پیش شرط ترکیه برای برقراری رابطه با ارمنستان این است که :

الف - نیروهای ارمنی قره باغ را ترک کنند و آن را به جمهوری آذربایجان بدهند !!

نکته : این درحالی است که خود ترکیه از سال ۱۹۷۴ میلادی - یعنی از سی سال قبل تا کنون - شمال کشور قبرس را دراشغال خود دارد و ارتش ترکیه این منطقه را ترک نمی کند !!

ب - ارمنستان از پی گیری مسئله نژادکشی یک و نیم میلیون ارمنی - یعنی نیمی از جمعیت ارمنیان در آن زمان ( سال ۱۹۱۵ میلادی ) - دست بردارد !!

نکته : درواقع مانند آن است که فرزندان یک فرد قاتل از فرزندان یک فرد مقتول بخواهند که حتی وقوع قتل پدر خود را انکار کنند و آن را پی گیری نکنند !!

تصور کنید که دولت کنونی آلمان سعی کند که جنایات دولت آلمان نازی در زمان حکومت هیتلر در دوره جنگ جهانی دوم را انکار کند و آن را توجیه نماید !!

۳) در این شرایط  رییس جمهور ارمنستان تهدید نمود که اگر ترکیه  از سیاست زور و گذاشتن پیش شرط برای باز کردن مرز میان دو کشور دست برندارد - سفر خود را به ترکیه (  که قرار است چند ماه دیگر و در پاسخ به سفر سال گذشته رییس جمهور ترکیه به ارمنستان - انجام شود ) لغو خواهد کرد.

۴ ) سرانجام ترکیه  حاضر به صدور اعلامیه مشترک با ارمنستان شد که در آن اعلام شده است که در عرض چند هفته آینده رابطه دیپلماتیک با ارمنستان برقرار خواهد کرد و مرز خود با این کشور را باز خواهد نمود .

نکته جالب توجه در این میان آن است که ترکیه با عقب نشینی آشکار از موضع قبلی خود - در این اعلامیه  به خروج نیروهای ارمنی از قره باغ و عدم پی گیری مسئله شناسایی نژادکشی سال ۱۹۱۵ ارمنیان  به عنوان پیش شرط برقراری رابطه با ارمنستان - اشاره نکرده است !!

۵ ) درمیان خشم آشکار دولت جمهوری آذربایجان از این اعلامیه ( از جمله فراخواندن سفیرش از آنکارا و دستور پی گیری معوقه های مالیاتی شرکت های ترکیه ای فعال در جمهوری آذربایجان ) - وزیر خارجه ترکیه که خود در سفر به جمهوری خودخوانده قبرس شمالی ( بخش شمالی قبرس که  تحت اشغال ترکیه است )  به سر می برد - برای آرام کردن باکو - در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی ترکیه - اعلام نموده است که آنکارا منافع باکو را ( در مسئله قره باغ ) درنظر می گیرد !!!

برگرفته از : http://www.armenia-iran.blogfa.com/